Коалицията „За да остане природа в България” от дълго време настоява проектът да бъде спрян, тъй като петролопроводът представлява сериозна опасност за запазената природа по Южното Черноморие, преминавайки до или през Природен парк Странджа, няколко защитени местности и резервати и места от европейската екологична мрежа Натура 2000.
Самата технология, чрез която се планира петрола да бъде транспортиран до Бургас, създава огромна опасност за водите на Бургаския залив. Разтоварването на нефта в открито море чрез т.нар. моно буй е рискова технология, която според редица експерти неминуемо би довела до разливи с трагични последици за биоразнообразието и развитието на туризма в района.
Проектът за изграждане на тръбопровода Бургас – Александруполис все още няма задължителните оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост с Натура 2000.
Мнозинството граждани от общините, които проектът засяга, също многократно са изразявали несъгласието си с него.
„България има нужда от политици, които ясно да защитават нейните национални интереси и ние очакваме, че Вие и в бъдеще ще бъдете твърд срещу неизгодните и застрашаващи природата на България договори”, казват още природозащитниците.
София, 15 юни 2010 г. – Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” поздрави министър председателя Бойко Борисов за решението му за отказ от изграждане на тръбопровода Бургас – Александруполис.
Първият
ОтговорИзтриванеНОСИТЕЛ на Нобелова награда
от България
ще бъде политик
- ще я получи,
този политик
който постъпи законосъобразно,
и тогава,
когато
Български Политик
направи сефтето
да стори нещо в интерес на обществото.
Чее
имат пусто
доста опит
в целесъобразяване на законите,
но нямат сефтето
за законосъобразяване
на целите СИ.